jeśli to nie kłopot, mam ogromną prośbę o pomoc w wycenie oprogramowania firmy Adobe oraz Microsoft. Jesteśmy agencją reklamową, posiadamy kilka stanowisk pracy dla grafików, jak nie trudno się domyślić, zależy nam na wniesieniu do spółki wszystkich stanowisk (komputer + oprogramowanie). Nie tylko ze względu na wartość jaką stanowią same w sobie, ale także na legalność wykorzystywania oprogramowania jako podstawowego narzędzia pracy w nowej Sp. z o.o.

W siedzibie Adobe przedstawiono nam następujący mechanizm: Przykładowo pakiet Adobe CS1 Premium zakupiony w 2002 roku wyceniamy jak jego najnowszy bieżący odpowiednik Adobe CS3 Design Premium, pomniejszony o koszt stosownej aktualizacji do najnowszej wersji. Lecz co zrobić w przypadku kiedy przez lata kupowane były kolejne aktualizacje? Czy może powinno się raczej brać pod uwagę cenę rynkową produktu podstawowego + kolejne wersje? Czy może są jakieś regulacje prawne w tym zakresie? Jak sądzę sprzęt wyceniamy wg.
stawek giełdowych czy w tym celu jako wyznacznik może służyć jakaś aukcja internetowa (to przecież też rynek)? Bardzo proszę o informację w powyższych sprawach.

Podejście przedstawione przez Adobe jest prawidłowe - wskazuje na metodę odtworzeniową. Można je zweryfikować sprawdzając ceny zawartych transakcji na Ebay lub allegro w zakresie posiadanych wersji oprogramowania i pod warunkiem że istnijeją takie oferty oraz informacje o zawartych transakcjach. Podobnie dla komputerów, ceny z rynku wtórnego pozwolą na zastosowanie podejścia rynkowego w wycenie pod warunkiem, że można pozyskać informacje o zawartych transakcjach kupna/sprzedazy porównywalnego sprzętu.

Pytania Internautów

Czy firmę powinien wyceniać biegły rewident?

Powiedziano mi że firmę musi wycenić biegły rewident. Czy to prawda?

zobacz więcej
Czy można wycenić markę firmy ponoszącej straty?

Jako likwidator mam obowiązek sprzedać wszystkie składniki majatkowe w tym wartosci niematerialne i prawne. Przez ostatnie trzy lata spółka...

zobacz więcej

Skontaktuj się z nami

tel: 510 088 837

Napisz wiadomość 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.